בחרו עמוד
אז מה, קיבלת פרוייקט בארדואינו ?
אל דאגה, קח כוס קפה (או וודקה רדבול) והקדש שתי דקות לקריאת הפוסט הזה.
cofeevodka
בפוסט הזה אנסה להציע לך הסטודנט, איך לדעתי כדאי להתמודד עם פרוייקט שקיבלת.
Arduino הוא מיקרו פרוססור מאוד פשוט לתפעול, ויש ים של חומר עליו באינטרנט.
יש לו עשרות גרסאות וגרסאות חיקוי כי התחום הזה של חובבים מאוד מפותח בעולם.
שלבים הכרחיים.
1) בחירת הפרוייקט.
            ברוב המקרים אתה יכול לבחור מתוך כמה פרוייקטים. כמו בחיים האמיתיים, מחקר טוב יכול לחסוך לך הרבה עבודה. פרוייקטים רבים שקיבלתי היו בעלי דרגת קושי לא פרופורציונלית לזמן שנדרש הסטודנט להשקיע. חפש מי עשה משהו דומה, ואיך! סטודנט שהגיע אלי בחר פרוייקט שנראה לו פשוט. והביא לי כמה פרוייקטים דומים שנעשו ע"י אחרים. דומים אבל לא זהים. כתוצאה מכך הביא הסטודנט דרישות שלא היו בפרוייקטים של האחרים, מה שחייב שימוש בטכנולוגיה אחרת לגמרי.
2) מכניקה.
            תמיד יש מכניקה בפרוייקט. זו יכולה להיות קופסא, פלטפורמה של מכונית או וילון ממונע. מכניקה דורשת מקום להכין ואמצעים. פעמים רבות היא תופסת חלק נכבד ומהווה שיקול מהותי באלקטרוניקה הנבחרת.יש ללכת לפעמים לבעלי מקצוע, חרטים , אנשי זיווד או סתם למישהו שיש לו מעבדה בבית.פרוייקטים רבים מתעכבים על אי הבנת המכניקה הנדרשת. לפעמים זה כל הסיפור.
באחד הפרוייקטים שקיבלתי נתבקשתי לעשות מערכת שעוקבת בין היתר אחרי מקור אור. המכניקה והתמסורות שמצאתי איפשרו לי להרכיב מערכת אנלוגית כה פשוטה, שהמרצה שקיבל את הפיתרון אמר לסטודנט שציון טוב הוא יקבל אבל הוא רוצה שיעשה את זה עם CPU ולא אנלוגי. כשהמכניקה טובה, התכנות לא מסובך. H-BRIDGE החליף את ה אנאלוג ותוכנית פשוטה סגרה את התיק עם 100 לסטודנט …
3) תכנון
            שם המשחק!  פעמים רבות מדי אני רואה שאנשים מתחילים לעבוד בלי מחשבה עד הסוף. קונים רכיבים וחושבים שהכל יתחבר כמו באינטרנט ויתקתק לבד. "נסתדר".  BIG-MISTAKE  !
זמן רב מושקע אח"כ כדי להתאים את המערכת למטרה.
4) בדיקת היתכנות.
            צור מערכות נפרדות ובדוק כל אחת מהן בנפרד , לדוגמא יבר מנוע לדריבר ובדוק שאתה שולט עליו ב 100% את תוכניות הבדיקה המיוחדות שתכתוב, תצטרך עוד פעמים רבות כשמשהו לא יעבוד כראוי. עד שלא בדקת שהכל עובד – אל תתחיל בפרוייקט עצמו. לפעמים מערכות מפריעות אחת לשניה, לפעמים שימוש ב INTERRUPT במקום אחד מפריע ל SERVO במקום אחר. אל תקפוץ על שלב ה "מודל"
5) מקור כוח
בטח קראת על סוללה V9  שבעזרתה תפעיל את המערכת.  – תשכח מזה. או שתשים ספק כוח או אם זו מערכת עם סוללות – שים 4 סוללות אצבע (AA ) . רצוי נטענות לפעמים אפילו תצטרך יותר. עדיף ספק ממותג. 6V יספיק! אם אתה מתחבר ישר ל VIN   השתמש ב 5V בדיוק!
מתח יציב הכרחי לפעולת ה CPU.
6) תוכנה
            לא תמיד התוכנה מסובכת, לפעמים היא פשוטה מאוד, אבל תכנות זה מקצוע. לוקח זמן רב כדי להתמקצע. לפעמים צריך פשוט מישהו שיודע , כדי להתחיל. שיצור את השלד.אם אתה לא מקצוען – תתייעץ.
7) מודיעין.
מתוך ניסיון , יש מקומות שבהם יש למנחה דרישות ספציפיות. וצריך לבנות את הפרוייקט בהתאם להנחיותיו . אל תוותר על שלב הצגת המודל בכתב לפני המנחה וקבלת אישורו. הכי גרוע אלו שינויים תוך כדי. באחד הפרוייקטים שקיבלתי הסטודנט שינה 10 פעמים את הדרישות ודפק את המערכת 3 פעמים. הוא עבד מאוד קשה על הפרוייקט ולבסוף למרות שקיבל ציון עובר נפל על הבנת המשימה האמיתית של הפרוייקט.
8)   KEEP IT SIMPLE 
  שמור על זה פשוט! אל תחפש סיבוכים מיותרים. זכור לי מקרה של מישהו שקיבל פרוייקט סופר פשוט. הוא רצה לסבך את הפרוייקט כדי שיהיה לו מה להציג. הוא בחר בכל הדרכים הלא נכונות ולא הסכים להתפשר על שום תכנון הגיוני. במכללה שבה למד, לא חיפשו מחשבה ותכנון אלא עבודה שחורה. הוא עשה את זה בסוף לאחר שבדק את כל הדרכים האחרות …
9) אלקטרוניקה
לא מסובך ללמוד להלחים, או לעשות WIRE-UP  אבל כשמישהו לא מיומן עושה את זה – זה נראה ככה . מלחם טוב, סוקטים PCB  ונסיון עושים הבדל עצום ! לא יודע- לך למישהו שיודע!
10) הכי חשוב:
צריך להבין את התאוריה שמאחרי המעגל והרכיבים בהם השתמשת. אם יש טרנזיסטורים דיודות LED מנוע או ממסר – עליך להבין כיצד הם עובדים ומה המגבלות!. כל שיטה בתוכנה והשיקולים שלה. כי את זה ישאלו אותך. פרויקטנטים רבים נפלו על הבנת התאוריה שמאחרי הפרוייקט.
 וטיפ אחרון ממני.
בעלי הציונים הגבוהים ביותר היו אלה שנתנו למישהו לעשות את הפרוייקט, ולאחר מכן בנו אותו אחד לאחד אחרי שחקרו כל פרט. זכור לי מקרה של פרוייקט מאוד מסובך שעשיתי לתל אביבי אחד. הוא בא בדק שזה עובד, קיבל סורסים ושרטוט. לקח את הפרוייקט ואמר שלום.
שבת אחת שלושה חודשים מאוחר יותר הןא התקשר בפאניקה, הוא העתיק את הפרוייקט מחדש ולא הבין למה שלי עובד ושלו לא, כשלמחרת ההדגמה ! עברנו אחד לאחד עם תוכנית הבדיקה הבסיסית וחיש קל מצאנו את החוט המקולקל
הוא התקשר אלי למחרת ובישר לי על ה90 שקיבל ! איזה כיף !